Randevu: 0530 850 60 02

Özgeçmiş

Prof.Dr. Rüstem Aşkın

Öğretmen baba ile ev kadını annenin dördüncü çocuğu olarak Ordu’nun Fatsa(Çamaş) ilçesinde dünyaya geldi.. İlkokulu Fatsa’da, ortaokul ve liseyi Samsun/ Ladik Yatılı Öğretmen Okulunda okudu.

Bursa Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde bir yıl okuduktan sonra girdiği Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. Mecburi hizmetini Siirt’in Kurtalan ilçesi ve Konya Numune Hastanesinde tamamladı. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini 1987-1991 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde aldı.

Akademik hayatına 1992’de Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladı. 1995’de Doçent, 2001 yılında Profesör unvanını elde etti. 1995- 1999 tarihleri arasında iki dönem Konya ve Karaman Tabip Odası Başkanlığı yaptı. Konya Şizofreni Derneği’nin kurucu başkanı, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Bilim Insanları Dayanışma Derneği’nin kurucu üyesidir.

Sağlık Bakanlığında 2003 yılında Ulusal Ruh Sağlığı Politikasının temel ilke ve kararlarının alındığı kurul, Prof. Aşkın’ın çağrısıyla Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın başkanlığında toplandı. Bu süreçte Sağlık Bakanlığına10 yıldan uzun bir süre fahri danışmanlık hizmeti verdi. Ulusal Ruh Sağlığı Politikası’nın kabulünde uygunluk imzası ve Yüksek Güvenlikli Psikiyatri Hastanelerinin kuruluşunda  öneri imzası Rüstem Aşkın’a aittir. 2007 yılında Saglık Bakanlığı Etik Kurulu üyeliği yaptı. 2008’de üstlendiği Yüksek Sağlık Şurası üyeliği Şura’nın kapatıldığı 2018 yılına kadar aralıksız 10 yıl sürdü.

Aşkın, TBMM uyuşturucu komisyonu, aile içi şiddet, hekim intiharları, sağlıkta şiddetin önlenmesi, tıp meslekleri ile ilgili çalışmalarda ve bunlara ilişkin yasa ve yönetmeliklerin oluşturulmasında aktif sorumluluk üstlendi. Elekroşok (EKT) yönteminin genel anestezi altında uygulanmasını zorunlu kılan girişimin sahibidir. TCK cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara ilişkin hükümleri yeniden düzenleyen kanunun çalışmalarına katıldı.

Aralık 2011’den itibaren Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eğitim Görevlisi olarak çalıştı. Bu hastanede 27 yataklı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniğini, 2014 yılında aynı hastaneye bağlı 165 yataklı Ruh Saglığı ve Hastalıkları Hastanesini kurdu. 1400 yataklı Bursa Yüksek İhtisas (Şevket Yılmaz) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2012’den 2014 yılı sonuna kadar Yöneticilik/Başhekimlik, 2015 -2017 arasında Bursa Kamu Hastanelerinin yönetimini sağlayan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

2015 yılında yayın hayatına kattığı ve çok sayıda Uluslarası İndexte yer alan European Research Journal dergisinin sahipliğini halen sürdürmektedir. 2016-2018 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uluslarası Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı ve Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile beraber Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA Haydarpaşa) Psikiyatri Klinik Şefliği görevlerini yürüttü.

Ocak 2020 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanlığı görevine başladı.

Son olarak 2023’te hazırlanan ve halen Mecliste bekleyen Ruh Sağlığı Kanunu Teklifinde aktif görev üstlendi.

Yurtiçi ve yurt dışı çok sayıda yayını ve araştırma makalesi, Depresyon El Kitabı ve Yüzyılın Hikayesi isimli kitapları yanı sıra editörlüğünü yaptığı Klinik Psikoloji El Kitabı, çok sayıda yerli ve yabancı makalesi, kitap bölümü yazarlıkları vardır.
İngilizce bilmektedir.
Başlıca hobileri edebiyat, tarih, şiir, yüzme, masa tenisi ve müziktir.