Özgeçmiş

Prof.Dr. Rüstem Aşkın

Ordu, Fatsa (Çamaş) doğumlu, öğretmen baba ile ev kadını annenin oğludur. İlkokulu Fatsa’da, ortaokul ve liseyi Samsun/ Ladik Yatılı Öğretmen Okulunda okudu.

Bir yıl okuduğu Bursa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ardından girdiği Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. Aynı Fakültenin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında 1987-1991 tarihleri arasında uzmanlık eğitimini gördü. Mecburi hizmetini Siirt’in Kurtalan ilçesinde ve Konya Numune Hastanesinde tamamladı.

1992’de Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak göreve başladı. Bu Fakültede bir dönem Fakülte Kurulu Üyeliği yaptı. 1995’de Doçent, 2001 yılında Profesör ünvanını aldı. 1995- 1999 tarihleri arasında iki dönem Konya ve Karaman Tabip Odası Başkanlığını yürüttü. Bu dönemde aynı zamanda Konya Şizofreni Derneği’nin kurucu başkanlığını, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Bilim Insanları Dayanışma Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptı.

Sağlık Bakanlığında 2003 yılında Ulusal Ruh Sağlığı Politikasının temel ilke ve kararlarının alındığı kurul, Prof. Dr. Aşkın’ın çağrısıyla Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın başkanlığında toplandı. Süreç sonunda oluşan Ulusal Ruh Sağlığı Politikasının kabulünde ve Yüksek Güvenlikli Psikiyatri Hastanelerinin kuruluşunda uygunluk ve öneri imzalarının sahibidir. Sağlık Bakanlığına bu dönemde 10 yıldan uzun bir süre fahri danışmanlık hizmeti vermiştir.
TBMM uyuşturucu komisyonundaki katkıları yanı sıra aile içi şiddet, hekim intiharları, sağlıkta şiddetin önlenmesi, kürtaj düzenlemesi, tıp meslekleri ile ilgili alanlarda ve bunlara ilişkin yasa ve yönetmeliklerin oluşturulmasında aktif sorumluluk üstlendi.

2007 yılında Saglık Bakanlığı Etik Kurulu üyeliği yaptı. Elekroşok (EKT) tedavi yönteminin genel anestezi altında uygulanması yönündeki girişimin sahibidir.
2008’de üstlendiği Yüksek Sağlık Şurası üyeliği Şura’nın kapatıldığı 2018 yılına kadar aralıksız 10 yıl devam etti.
2011 yılına kadar sürdürdüğü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeliğinden sonra Aralık 2011’de Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eğitim Görevlisi, 2012 başlarında aynı hastanede başhekim yardımcısı olarak çalıştı. Bu hastanede 27 yataklı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniğini, 2014 yılında aynı hastaneye bağlı 165 yataklı Ruh Saglığı ve Hastalıkları Hastanesini kurdu. 1400 yataklı Bursa Yüksek İhtisas (Şevket Yılmaz) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kasım 2012’den 2014 yılı sonuna kadar Yöneticilik/Başhekimlik yaptı.

2015 yılında yayın hayatına geçirdiği European Research Journal dergisinin sahipliğini, Sağlık Araştırmaları ve Stratejileri Derneğinin Başkanlığını halen sürdürmektedir.
2015 yılı başından 2017 sonuna kadar Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

2016-2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğinde bulundu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uluslarası Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile  birlikte Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA Haydarpaşa) Klinik Şefliği görevlerini yürüttü. Türk Ceza Kanunu’nun cinsel dokunulmazlığa karşı suçlara ilişkin hükümlerinde yeni düzenleme yapan kanunun çalışmalarına katıldı.

Halen Ocak 2020 tarihinde görev aldığı İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanlığını yürütmektedir.

Yurtiçi ve yurt dışı çok sayıda yayını ve araştırma makalesi, Depresyon El Kitabı adıyla bir kitabı, kitap bölümü yazarlıkları vardır.
İngilizce bilmektedir.
Başlıca hobileri edebiyat, tarih, şiir, yüzme, masa tenisi ve müziktir.
Evli ve dört çocuk babasıdır.